Spotkanie na wystawie: Olga Drenda

• Spotkanie na wystawie: Olga Drenda
    Olga Drenda, fot. Darren Durham

W „Duchologii” odkrywam i porządkuję codzienność końca lat 80. i wczesnych lat 90., przypominam, co było widać dookoła – jak wyglądały ulice, witryny sklepów, plakaty i okładki, ale także jak mieszkano i jak chciano mieszkać.

To okres, w którym spotykają się fabrycznej produkcji trujące meblościanki, „odrzuty z eksportu”, czyli niektóre modele z katalogu IKEA, Cepelia, produkcja rzemieślnicza i majsterkowanie – aby stopniowo ustąpić miejsca klimatom pałacowym, antykom, koktajlowej feerii barw polskiej odmiany stylu Memphis, ale też nowym nurtom w polskim wzornictwie. Moją inspiracją jest książka „Mieszkać inaczej” z 1984 roku, która nie tylko podsumowuje pewien popularny, a jednocześnie pożądany, modny styl (możliwy do osiągnięcia małym kosztem i za pomocą majsterkowania), ale też nadaje ton późniejszym latom – reprodukcje zdjęć ursynowskich wnętrz z „Mieszkać inaczej” pojawiają się w wielu innych magazynach i poradnikach aranżacji mieszkań z tego okresu.

Olga Drenda – dziennikarka, tłumaczka, autorka książki „Duchologia polska” i strony o tej samej nazwie.