Edukacja


W ramach cyklu nasi najmłodsi widzowie mogą uczestniczyć w spotkaniach warsztatowych o otwartej formule.

Działania Otwarte na wystawie „Wreszcie we własnym domu”

Przez trzy godziny na wystawie można spotkać edukatorów muzealnych, którzy zaproszą do ćwiczeń i kreatywnych zadań. Do grupy można dołączyć w dowolnym momencie i w dowolnej chwili ją opuścić. Każde spotkanie ma inny temat przewodni.

29 października / Mój dom, nasze miasto 

prowadzenie: Patrycja Dyląg, Agnieszka Kołacińska, Kuba Andrzejewski

Podczas otwartych działań zastanowimy się nad tym, jak chcieliby mieszkać najmłodsi. Powstaną domy i mieszkania pełne modnych mebli i radosnych użytkowników jak z bajki. Jak będzie wyglądało stworzone przez nas miasto, kiedy każdy będzie mógł zadecydować, czy chce być częścią wspólnoty, czy woli cieszyć się prywatnym ogródkiem?

5 listopada / Wymiana domów w czasie

prowadzenie: Sonia Piórek, Zuzanna Rawa

Jak zmieniały się domy w czasie? Jak mieszkano kiedyś, jak wygląda to dziś i czego możemy spodziewać się w przyszłości? Działania Otwarte odbędą się pod hasłem przemian, zarówno tych dotyczących architektury, jak i wyposażenia domów, mieszkań, chat, bloków, dworków i kamienic.

Przyjrzymy się temu, jak sposoby mieszkania i urządzania najbliższego otoczenia wpływały na style życia kolejnych pokoleń.

12 listopada / Uwaga: teren prywatny?

prowadzenie: Jola Żubrowska

Własny pokój, zakamarek pod schodami, kryjówka w szafie, a może domek na drzewie – w jakich sytuacjach dzieci potrzebują kawałka prywatnej przestrzeni? Jak zapewnić sobie taką przestrzeń nawet w małym mieszkaniu? Co robią dorośli, żeby czuć się bezpiecznie? Dowiemy się, co znaczą przysłowia „mój dom to moja twierdza” i „wolnoć Tomku w swoim domku”. Będziemy rozmyślać, czy ogrodzenia są naprawdę niezbędnym składnikiem naszych osiedli. Nauczymy się też czytać, rozumieć i tworzyć znaki wyznaczające wspólną i prywatną przestrzeń oraz razem poszukamy najlepszych kryjówek na wystawie.

19 listopada / Budowanie: z czego i dlaczego?

prowadzenie: Sonia Piórek, Zuzanna Rawa

Co wpływa na kształt i strukturę budynków mieszkalnych? Z czego buduje się domy i jakie są powody zastosowania określonych materiałów? Czy kluczowy jest klimat, moda, a może wytrzymałość? Jak przebiega budowa? Zapraszamy dzieci do wspólnego odkrywania procesów, które stoją za finalnym efektem. Szczególną uwagę poświęcimy materiałom budowlanym i ich różnorodności na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Będziemy poruszać się też po różnych skalach od wolnostojącego domu przez osiedle po miasto.

Warsztaty dla dzieci w Pałacyku Bormana

25, 26, 28 października i 3, 8, 10, 16, 18 listopada / Mój dom - mój azyl. Mieszkać komfortowo

Neorenesansowy pałacyk Bormana był w XIX wieku wytworną rezydencją rodzinną. Dzisiaj schowany w cieniu wysokich bloków, nieśmiało wspomina lata dawnej świetności. Jak mieszkało się w tej willi? Czy współczesne mieszkania mogą z nią konkurować? Na zakończenie zajęć zapraszamy na spacer po wystawie „Wreszcie we własnym domu”.