Let’s talk about garbage
  Architektura i globalne śmieci

  Projekt, który prezentuje duet Kowalski i Szczelina dotyczy nadprodukcji śmieci, która jest globalnym problemem, z jakim borykają się wszystkie kraje na świecie.

  Współczesną odpowiedzią na problem nadprodukcji odpadów wytwarzanych przez konsumpcyjny tryb życia człowieka jest recykling. To właśnie recykling wydaje się jedyną nadzieją na spowolnienie zaśmiecania naszej planety. Projekt “Let’s talk about garbage” jest próbą pokazania nowych alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów, jak architektura może wpływać na ich zmniejszenie oraz uczestniczyć w procesie recyklingu.

  Hugon Kowalski, założyciel biura projektowego UGO Architecture, został zaproszony do udziału w głównej wystawie na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji, której kuratorem jest Alejandro Aravena pt. „Raport z frontu”. Do współtworzenia projektu na Biennale, Kowalski zaprosił Marcina Szczelinę, krytyka i kuratora architektury, współtwórcę Architecture Snob. W swoim manifeście na Biennale Aravena pisze: „jest kilka bitew, które muszą być wygrane i kilka granic, które muszą zostać rozszerzone w celu poprawy jakości zbudowanego środowiska, a w konsekwencji jakości życia ludzi. Coraz więcej ludzi na ziemi szuka godnego miejsca do życia, a warunki by to osiągnąć są coraz trudniejsze. Wszelkie próby wyjścia poza biznesowe interesy jak zwykle napotykają ogromny opór w bezładności rzeczywistości i potrzeba dołożyć wszelkich starań do rozwiązania istotnych kwestii rosnącej złożoności świata.”

  Wystawę na Biennale Architektury w Wenecji, której dotyczy spotkanie, można było oglądać do 27 listopada 2016 roku.

  Zobacz także: